kobiety.net.pl   
Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  


Wróć   Klub
Nazwa użytkownika
Hasło
Zarejestruj się FAQ Blogi Galerie Użytkownicy Kalendarz Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

17-04-2018 11:13

Czym jest mykoplazma?
Mykoplazma to specyficzny rodzaj bakterii — jej odmiany Mycoplasma genitalium i Mycoplasma hominis są przyczyną zakażenia narządów płciowych. Od większości innych bakterii różni się brakiem ściany komórkowej. Tak jak wiele innych chorób wenerycznych u większości osób bardzo długo nie daje żadnych objawów, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka i regularne badania. Zakażenie mykoplazmą bardzo często współwystępuje razem z zakażeniem innymi bakteriami, takimi jak Gardnerella vaginalis, Chlamydia, Ureaplasma parvum czy Ureaplasma urealyticum.

Jak można się zarazić mykoplazmą?
Bakteria umiejscawia się w układzie moczowo-płciowym osoby zakażonej, dlatego głównym źródłem zakażenia są stosunki seksualne (także analne i oralne) bez użycia zabezpieczenia barierowego (np. prezerwatyw) z przypadkowymi osobami, których stanu zdrowia nie jesteśmy pewni. Istnieje także możliwość zarażenia się poprzez dzielenie osobistych przedmiotów mających kontakt z genitaliami z osobą chorą (ręczników, pościeli, bielizny).

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?
U kobiet może się rozwinąć silny stan zapalny szyjki macicy lub cewki moczowej, a we wcześniejszym etapie nasilone upławy, krwawienia między miesiączkami, potrzeba częstego oddawania moczu i ból podczas tej czynności, uczucie swędzenia i pieczenia cewki moczowej. Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, bo może prowadzić do przeniesienia infekcji na płód. U mężczyzn również może rozwinąć się zapalenie cewki moczowej i pojawić się śluzowy lub ropny wyciek.

Kto powinien się zbadać?
Najlepiej wszystkie osoby, które mają wielu partnerów seksualnych i zdarzają im się niezabezpieczone stosunki seksualne. W związku z tym, że choroba często przebiega bezobjawowo, badania mogą być jedynym sposobem na wczesne wykrycie choroby, która jest stosunkowo łatwo wyleczalna — wystarczy przyjmowanie antybiotyku przez pięć dni. Mykoplazmy nie wolno bagatelizować, bo nieleczona może doprowadzić do naprawdę poważnych konsekwencji zdrowotnych, rozpoczynając od zapalenia szyjki macicy oraz narządów miednicy u kobiet lub zapalenia najądrza i gruczołu krokowego u mężczyzn, a kończąc na problemach z zajściem w ciążę i trwałej bezpłodności u przedstawicieli obu płci. Jeśli badania wykażą, że jesteśmy zarażeni tą bakterią, bardzo dobrym pomysłem jest poinformowanie o tym swoich partnerów seksualnych - przy tak podstępnym i utajonym rozwoju choroby istnieje duża szansa, że sami nie wiedzieli, iż mogą być nosicielami; mogli też zarazić się od nas.

12-10-2017 15:24

Zbliża się dzień taty, a Ty nie masz jeszcze prezentu? A może Twój budżet jest ograniczony i nie możesz znaleźć nic ciekawego? Przychodzimy dziś z pomocą.
Zrób prezent własnoręcznie! Zastanawiając się jaki prezent na dzień taty wybrać, często zapominamy o tym, że najciekawsze pomysły mamy w głowie, a najpiękniejsze prezenty to te, które wykonujemy sami, bo dają nam najwięcej satysfakcji, a i obdarowany to doceni.

Świetnym pomysłem na prezent na dzień taty jest wykonanie rękodzieła z papieru na https://fabrykartka.pl/. Pamiętaj jednak by dobrze ją spersonalizować. Jeżeli Twój tata lubi łowić ryby, niech kartka będzie w ryby. Jeżeli lubi czytać, może narysujesz książki, albo zamieścisz na kartce jego najkochańsze cytaty z ulubionych powieści?

Nie ograniczaj się. Może to być także kartka bardzo minimalistyczna. Wystarczy gruby karton, życzenia, a na główną stronę może Wasze wspólne zdjęcie? A może jedynie jakaś wstążka?

Jeżeli nie karta, to drugi pomysł na prezent na dzień taty to własnoręcznie wykonany stojak na alkohol. Może to być stojak na wino, piwo, czy whisky – w zależności od tego, co Twój tata lubi i preferuje.

Taki stojak można wykonać z drewna, które bez problemu kupisz w sklepie budowlanym. Potrzebna Ci będzie do tego wkrętarka, wkręty i być może wyrzynarka. Jeżeli nie dysponujesz takimi narzędziami, poproś kogoś o pomoc: swojego kolegę, kolegę taty czy dziadka. Na pewno Ci pomogą.

Na przygotowanym stojaku możesz także coś wygrawerować. Podpis, datę, krótkie życzenia – cokolwiek uważasz za stosowne.

Niezależnie, jaki prezent na dzień taty wybierzesz – na pewno będzie zachwycony! Prezentem i Twoim zaangażowaniem.

Archiwum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:46.


Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.