kobiety.net.pl   
Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  


Wróć   Klub
Nazwa użytkownika
Hasło
Zarejestruj się FAQ Blogi Galerie Użytkownicy Kalendarz Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

17-06-2018 21:37

Rumień zakaźny jest chorobą wieku dziecięcego, pojawiającą się najpowszechniej pomiędzy 2 a 12 rokiem życia. Najbardziej narażone na jego wystąpienie są dzieci uczęszczające do żłobków i przedszkoli. Choroba spowodowana jest zakażeniem parwowirusem B19, który przenosi się drogą kropelkową. Tak więc źródłem zakażenia może być inne chore dziecku lub też takie, które jest jedynie nosicielem i nie występują u niego żadne objawy chorobowe. Kliknij, aby przeczytać więcej o rumieniu zakaźnym.

W większości przypadków rumienia zakaźnego nie występuje gorączka, jednak możliwe jest pojawienie się nieznacznie podwyższonej temperatury ciała. Oprócz tego pośród możliwych do pojawienia się symptomów wyróżniamy bóle gardła, katar, czy bóle mięśniowe. Wszystkie wymienione objawy zaliczane są do tzw. grypopodobnych, co oznacza, że obserwując je u dziecka podejrzewamy raczej zwykłe przeziębienie niżeli innego rodzaju infekcję. W związku z tym oraz łagodnym przebiegiem większości przypadków, choroba bywa nie rozpoznana.

Rozpoznanie ma miejsce przede wszystkim w chwili, gdy pojawia się charakterystyczna wysypka. Uznaje się ją za najpiękniejsza pośród wysypek jakie mogą pojawić się na dziecięcej skórze i nazywa girlandowatą. Jej ekspansja rozpoczyna się od twarzy, gdzie tworzy się rumień, schodzący następnie na ramiona, tors i kończyny. Zmiany nie pojawiają się w obrębie dłoni oraz podeszew stóp. W następnym etapie dochodzi do zblednięcia centralnej części plamek, w wyniku czego tworzy się rodzaj pierścieni.

Choroba nie wymaga specjalnego leczenia, gdyż najczęściej ustępuje samoistnie. Nie przeprowadza się na nią również szczepień, gdyż aż 50% przypadków ma przebieg całkowicie bezobjawowy, a po przechorowaniu zyskuje się odporność na całe życie.

Archiwum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:56.


Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.